loading
  • Licencja na RoboGlove dla szwedzkiej firmy Bioservo Technologies specjalizującej się w technologiach medycznych
Detroit. Zrobotyzowana rękawica, skonstruowana w ramach współpracy General  Motors (GM) z NASA z myślą o wykorzystaniu na  Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, znajdzie  zastosowanie w opiece zdrowotnej, produkcji  oraz innych dziedzinach. Stało się to możliwe  dzięki umowie licencyjnej zawartej między GM  a szwedzką firmą specjalizującą się  w technologiach medycznych – Bioservo Technologies AB.

 GM i Bioservo połączą technologię SEM GloveTM (Soft Extra Muscle – miękki dodatkowy mięsień) z RoboGlove, czyli zwiększającym siłę urządzeniem „ubieralnym” („wearable”, czyli elektroniczne akcesorium lub ubranie), skonstruowanym przez GM i NASA. Na przestrzeni dziewięcioletniej współpracy powstał również humanoidalny robot Robonaut 2 (R2), wysłany w kosmos w 2011 roku. Jednym z wymogów przy projektowaniu R2 była zdolność do obsługi narzędzi przeznaczonych dla człowieka.

Konstruktorom robota udało się zbudować mechanizm, który pod względem zręczności dorównuje dłoni. Technologię tę wykorzystano następnie w RoboGlove. Zastosowano w niej najnowocześniejsze czujniki, siłowniki i cięgna będące odpowiednikami nerwów, mięśni i ścięgien w ludzkiej ręce.

Bioservo najpierw przystąpi do pracy nad nowym narzędziem chwytającym do zastosowań przemysłowych, które będzie mogło działać z większą efektywnością, zmniejszając jednocześnie zmęczenie dłoni operatora. Z badań wynika, że zmęczenie może pojawiać się już po kliku minutach ciągłego manipulowania narzędziem.

„Połączenie w nowej rękawicy najlepszych rozwiązań z trzech dziedzin: technologii kosmicznej NASA, inżynierii GM i technologii medycznych Bioservo może doprowadzić do upowszechnienia tej technologii na skalę przemysłową” – powiedział Tomas Ward, dyrektor generalny Bioservo Technologies.

Zdaniem Warda połączenie wspomnianych rozwiązań jest ważnym krokiem na drodze do wprowadzenia technologii miękkiego egzoszkieletu do użytku na skalę globalną.

GM planuje zostać pierwszym odbiorcą zaawansowanej, zrobotyzowanej rękawicy w sektorze produkcyjnym
i testować ją w wybranych zakładach. Bioservo będzie produkować i sprzedawać nową rękawicę
z przeznaczeniem do różnych zastosowań, na przykład w rehabilitacji medycznej oraz dziedzinach wymagających zwiększonej siły uchwytu.

„Następca RoboGlove może zmniejszyć wysiłek, jaki pracownik musi wkładać w obsługę narzędzia przez dłuższy czas lub wykonując monotonne, powtarzalne ruchy” – powiedział Kurt Wiese, wiceprezes GM reprezentujący globalny dział inżynierii produkcji.

Przed rozpoczęciem poszukiwań partnera, który pomógłby w przystosowaniu urządzenia do dłoni różnych rozmiarów oraz rozwiązaniu innych kwestii technicznych, GM krótko testował RoboGlove w zakładzie produkcji przedseryjnej.

Finansowe szczegóły licencji udzielonej Bioservo przez GM, NASA i Oceaneering International Inc. nie zostały ujawnione.

O firmie General Motors

General Motors Co. (NYSE: GM, TSX: GMM) i jej partnerzy produkują pojazdy w 30 krajach. Firma jest liderem  na największych i najszybciej rozwijających się rynkach motoryzacyjnych na świecie. GM oraz jej spółki zależne  i joint-venture sprzedają pojazdy pod markami Chevrolet, Cadillac, Baojun, Buick, GMC, Holden, Isuzu, Jiefang, Opel, Vauxhall i Wuling. Więcej informacji o firmie oraz jej spółkach zależnych, w tym o spółce OnStar, która  jest globalnym liderem w dziedzinie systemów bezpieczeństwa, zabezpieczeń oraz systemów informatycznych stosowanych w pojazdach, można znaleźć na www.gm.com

O firmie Bioservo Technologies AB

Bioservo Technologies AB jest liderem w dziedzinie technologii miękkich egzoszkieletów. Firma łączy know-how w zakresie ludzkich potrzeb w dziedzinie medycyny z nowoczesną robotyką, aby konstruować innowacyjne urządzenia zwiększające siłę mięśni. Obsypana nagrodami rękawica SEM GloveTM jest wykorzystywana jako pomoc w rehabilitacji przywracającej zdolność do pracy, w opiece zdrowotnej, a także przez osoby z upośledzonymi funkcjami mięśni lub potrzebujące dodatkowej siły i wytrzymałości. Opatentowana technologia SEMTM (Soft Extra Muscles – miękkie mięśnie dodatkowe) znalazła zastosowanie w innowacyjnych produktach w ramach wielu międzynarodowych projektów, takich jak HandinMind – w zakresie poprawy skuteczności rehabilitacji poudarowej, czy IronHand, którego celem jest pomoc w odzyskiwaniu sprawności pozwalającej wykonywać codzienne czynności życiowe. Prace nad tą unikatową technologią zostały zainicjowane przez szwedzki Królewski Instytut Technologiczny (KTH) oraz szpital przy szwedzkim Uniwersytecie Karolinska. Projekty HandinMind i IronHand są współfinansowane przez Komisję Europejską.

Centrala i zakład produkcyjny Bioservo Technologies AB mieszczą się w Sztokholmie. Więcej informacji o firmie można znaleźć na www.bioservo.com/en

Do góry